Bilişim Güvenliği Teknolojileri Nedir?

Günümüzde fazlasıyla ilgi duyulması ve internet ağı üzerinde kötü niyetli korsan yazılımcı sayısının artmasıyla Bilişim Güvenliği’nin ismini sık sık duymaya başladık. Bilişim güvenliği, her bilişim sistemini veya bilişim teknolojisini kullanan kişilerin bilgi, donanım, yazılım, ağ ve dijital varlıklarını korumak için oluşturulan güvenlik sistemi ve bu sisteme sahip olan özel bir alandır.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle insanlar maddi ve manevi sahip olduğu şeyleri kendilerine özel olan dijital depolama alanlarında bulundurmaya başlamıştır. Durum böyle olunca kötü niyetli yazılım korsanları insanların dijital alanlarda depolanan özel bilgilerini çalıp satma alışverişini yapmaya başlamıştır. Bilişim Güvenli uzmanları da bu kötü niyetli yazılım korsanlarının zarar vermek isteyeceği dosya, belge ve bunun gibi şeyleri korumakla yükümlüdür.

Bununla birlikte diğer adlarıyla bilgi güvenliği, siber güvenlik ilgili kurumlar için araç, donanım ve yazılımlar üretir firmaların güvenlik açıklarını kapatır. Yalnızca ilgili kurumlara hizmet vermez aynı zamanda devlet ve toplumu korumak için dijital dünyada oluşturulan bir güvenlik duvarıdır. Bunların yanı sıra Bilişim Güvenliği, bilgilerinizin nasıl saklanacağına, paylaşılacağına, yönetileceğine ve nasıl korunacağını size en açık şekilde anlatır.

Bilişim Güvenliği Teknolojileri Nedir?
Bilişim Güvenliği Teknolojileri Nedir?

Bilişim Güvenlik Uzmanları Ne İş Yapar?

Bilişim Güvenlik Uzmanları, birden fazla alanda çalışabilirler. Günümüzde bilgisayar korsanlarının sayısı hızla artmaktadır ve buna bağlı olarak da bilişim güvenliği iş alanlarında yeni iş alanları doğmaktadır. Bilgisayar korsanları çoğunlukla kendi amaçlarına sahip olup, belli noktalara saldırmadan önce araştırmalar yapma eğilimindedirler ve bu da bilişim güvenlik uzmanlarının daha fazla araştırma yapmasına neden olur. Bilişim güvenlik uzmanları aynı zamanda verilerini korumak için sürekli güncel teknikleri takip etmelidir.

Bilgisayar korsanları sürekli geliştirdiği yeni sızma tekniklerini belli firmalar üzerinde test ederler. Bilişim Güvenlik Uzmanları da bu saldırılara karşı bir savunma refleksi gösterebilmesi için teknikleri onlar kadar iyi bilmelidir.

Günümüzde yalnızca kişilerin özel bilgilerini değil Devletlerin ve askeri yapıların dahi gizli bilgilerini korumak için ciddi çalışmalar yaptığı Bilişim Güvenliği Teknolojisi hakkında yazımızın sonuna geldik.

Dilerseniz Anonymous’un Rusya medyasına yaptığı saldırıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.