Clubhouse Uygulaması Güvenli Mi?

Clubhouse uygulaması güvenli mi? soruları bu dönemde fazlasıyla sorulmaya başladı. Uygulama hakkında kullanıcıların güvensizlik problemi yaşaması geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında, yalnızca sesli şekilde kullanılan sosyal ağ Clubhouse ana akım haline geldiği bir akşam yaşanan bir olay üzerine tepki topladı. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ile bir röportajı bu sosyal ağ üzerinden yapan Robinhood CEO’su Vlad Tenev sanal sahne için bu uygulamanın bir adım olduğundan bahsetti.

Clubhouse uygulaması yapısı sebebiyle sesli sohbete katılmanız için bir davet linki veya kod sahibi olmanız gerekir. Ancak Elon Musk’un katıldığı sanal toplantı sırasında Clubhouse’un hizmet şartlarına aykırı olarak sohbet YouTube’da canlı olarak yayınlandı ve bir davet linki almak için çabalamaya gerek kalmadan insanlar sesli sohbeti gecikme yaşamadan dinlemeyi başardı.

Clubhouse Uygulaması Güvenli Mi
Clubhouse Uygulaması Güvenli Mi

Mart 2020’de kurulan Clubhouse, şu anda iki milyondan fazla kullanıcıya sahip ve yaklaşık 1 milyar dolar değerinde. Günümüzde yalnızca iOS işletim sistemine sahip cihazlar aracılığıyla kullanılabilen Clubhouse’nin görünüşe göre bir Android sürümü yapım aşamasında. Bunların yanı sıra kısıtlı bir kitleye sahip olduğu düşünülse de sahip olduğu kitle gerçekten popüler bir kitle. Kanye West, Jared Leto, Kevin Hart ve Oprah Winfrey gibi ünlülerin daha önce uygulama üzerinde yayınlar yaptığı biliniyor. Sosyal medya için sanal odalar ile canlı konserler eğer moderatör izin verirse toplu tartışmalar yaşanma imkanı sunuyor.

Bu kadar popüler olmasının yanı sıra Clubhouse sahip olduğu bazı problemler sebebiyle de tepkileri çekiyor. Bu problemlerden biri de Clubhouse üzerinde yaşanan veri sorunları. Yakın zamanda uygulamaya yapılan saldırılar sonrasında verilerin sızdırıldığı iddia edilmişti. Ardından Bloomberg’e verilerin sızdığını doğrulayan Clubhouse, bunun hizmet şartlarını ihlal ettiğini söyledi. Olayın araştırılması üzerine verilerin bir kullanıcı tarafından sızdırıldığı anlaşıldı ve kullanıcıyı platformdan yasakladı. Belirli ayrıntılar vermeden, bunun tekrar olmasını önlemek için “güvenlik” güncellemeleri geldiğini ekleyen Clubhouse yaşanan veri sızdırılma olayı adına çok üzgün olduğunu ekledi.

Ancak sosyal medya üzerinden kullanıcılara göre bu veri sızdırılma olayı buz dağının yalnızca görünen kısmıydı. Bu tepkilerin ardından bir açıklama daha yayınlandı. Yayınlanan açıklamada tüm güvenlik ve gizlilik problemleri üzerinde duran Clubhouse yönetimi bu açıklamalar ile veri sızdrılma olaylarına noktayı koydu.