Google Hizmetleri Rusya’da Kısıtlanıyor

Son gelişmelerin ardından Google hizmetleri Rusya’da kısıtlanıyor. Google Haberler, Rusya’da engellenen son büyük hizmetlerden yalnızca birisidir. Rusya devleti medya kuruluşu Interfax’ın bir raporuna atıfta bulunan Reuters’e göre, ülkenin medya düzenleyicisi Roskomnadzor Google News’i (Haberler) hizmetini engelledi. Bunun ardından büyük bir tepki toplayan Rus medya düzenleyicileri bir açıklamada bulunmadı. Ancak Rusya’nın Ukrayna işgalinde Rus halkından destek görmeyen Rus hükümeti medya ve haber kaynaklarının devlet karşıtı haberler yapması durumunda yasaklanacağını ve bu konuda bir değişikliğe gitmeyeceğini söyledi.

Bu olayların ardından Interfax’a göre Rusya medya sorumlusu yaptığı düzenlemenin Google haber servisini “Ukrayna topraklarındaki özel askeri operasyonun seyri hakkında gerçek olmayan ve kamu açısından önemli bilgiler içeren çok sayıda yayına ve materyale erişim sağladığı” için engellediğini söyledi. Rus hükümeti ve medya sorumluları yanlış ve gerçeği yansıtmayan haberleri engellemek adına böyle bir karar aldığını açıklasa da bu Rusya topraklarında engellenen ilk sosyal platform ve haber kaynağı değildi.

Google Hizmetleri Rusya'da Kısıtlanıyor
Google Hizmetleri Rusya’da Kısıtlanıyor

Rusya-Ukrayna arasındaki gerginliğin artması üzerine Rusya bir toplantı gerçekleştirdi ve geçtiğimiz haftalarda Facebook, Instagram ve Twitter’ı engelleme kararı alındığını duyurdu. Yalnızca haber ve sosyal platformları kapsamayan bu engel ardından insanların fazlasıyla kullandığı Youtube ve benzeri hizmetleri de engelleme kararı aldı.

Üst üste Google hizmetlerinin engellenmesi üzerine Google şirketinden bir açıklama metni bekleniyordu. Aradan geçen kısa zaman diliminin ardından Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bazı kişilerin Rusya’da Google Haberler uygulamasına ve web sitesine erişmekte zorluk yaşadığını ve bunun bizim tarafımızdan herhangi bir teknik sorundan kaynaklanmadığını doğruladık.” dedi. “Google haberler ve diğer hizmetlerimiz gibi bilgi alma hizmetlerini mümkün olduğunca uzun süre Rusya’daki insanların erişimine açık tutmak için çok çalıştık.” diyerek konuşmasını sonlandıran Google sözcüsü yaşanan erişim sorunlarının Google tarafından gerçekleştirilmediğini ve bu engellemelerin tamamen Rus medyasının sorumluluğunda olduğundan bahsetti. Google ardından yayınladığı başka bir güncelleme metninde bu erişim sorununu çözmek için çalışmaya devam edeceklerini ve Rus halkının bilgiye ulaşırken bir sıkıntı çekmesini istemediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Spotify’ın Rusya servislerini kapatması üzerine bu medya kısıtlamaları Rus halkından büyük tepki topladı.