Spotify Rusya’da Servislerini Durduracak

Rusya-Ukrayna arasında çıkan gerginliğin ardından başlayan bir savaş olmuştu. Dünya üzerinde çeşitli yaptırımlar uygulan şirketlere bir yenisi eklendi. Spotify Rusya’da servislerini durduracağını açıkladı.

Spotify, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Rusya’daki servislerinin çoğunu kapatıyor. Variety’ye yaptığı açıklamada Spotify, Rusya’daki hizmeti süresiz olarak “tamamen askıya alacağını” söyledi. Müzik yayıncısı başlangıçta “güvenilir, bağımsız” bilgi sağlamak için bazı hizmetleri çalışır durumda tutmanın önemli olduğuna inansa da, ifade özgürlüğünü ve doğru haber raporlamayı kısıtlayan son yasaların personelin ve dinleyicilerin güvenliğini “riske atacağından” endişeliydi.

Spotify şirket olarak Mart ayının başlarında ücretli Rusya’da Premium hizmetine erişimi durdurdu ve devlet destekli Rus medya kuruluşları RT ve Sputnik’ten içeriğini ve sponsorluğunu kaldırdı. Bu son hamleyle Spotify, Rusya’da verdiği ücretsiz hizmeti tamamen durdurma kararı aldı.

Rusya üzerindeki hizmetlerini tamamen sonlandırmak muhtemelen Spotify’ın finansmanına ve ekonomik yapısına önemli ölçüde zarar vermeyecek, ancak şirketin Rusya’daki etkisini sınırlayacak.

 

Spotify Rusya'da Servislerini Durduracak
Spotify Rusya’da Servislerini Durduracak

İstatistiklere göre Rusya, Spotify’ın toplam gelirinin yalnızca yüzde 1’ini temsil ederken Deloitte, hizmetin 2021’de yüzde 36 pay alarak ikinci en büyük müzik akışı hizmeti olduğunu tahmin ediyor. Spotify’ın yalnızca Temmuz 2020’de Rusya’ya hizmetlerini başlattığından bu küçük bir başarı değil ve Spotify o dönem Apple’ın App Store’unda ve Google Play’de zaten yaklaşık 15 milyon yüklemeye sahip olmuştu.

Rakipler zaten değişen indirme sayılarının ardından harekete geçmişti. Apple, Mart ayı başlarında Rusya’daki tüm ürün satışlarını durdururken, Deezer aynı zamanda tüm hizmetlerini Rusya’da durdurdu. Spotify ise bu konuda henüz bir karar vermemişti ve tüm erişimi kesmenin yanlış bir karar olacağını düşünüyordu. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya sergilediği tutumun sonrasında Spotify Ukrayna’ya desteğini göstermek için artan bir sosyal medya baskıyla karşı karşıya kalmasının verdiği etkiyle Rusya’da tüm hizmetlerini durdurma kararı aldığını ve belirli tarihlerin ardından Rusya üzerinde Spotify’ın sürümlerinin kullanılamayacağını açıkladı.

Spotify’ın tüm gelir kısmının küçük bir kısmında rol oynadığı söylenen Rusya hakkında alınan kararların ardından sosyal medyada kullanıcılar Spotify’ı Ukrayna halkına olan desteğinden dolayı tebrik mesajları yayınlayarak şirkete destek oldu.