Instagram Gönderilerin Algoritmasında Eski Sistemine Dönüyor!

Instagram, gönderileri platformun algoritmalarına göre sıralamak yerine ters kronolojik sıraya göre sıralayan haber akışının bir sürümünü geri getiriyor. Raporlara göre Instagram gönderilerin algoritmasında eski sistemine dönecek. Çarşamba günü dünya üzerinde herkes tarafından kullanılabilir olarak kullanıcılara sunulan yeni seçenek, ilk olarak geçen yıl bir Senato duruşması sırasında platformun gençler üzerindeki etkisi hakkında konuşulurken ortaya atılmıştı. Konuşmada algoritmanın genç kullanıcıların zihinsel sağlıklarını etkileyebilecek zararlı yönleri ele alındı. Bu olaylar üzerine Instagram gönderi algoritmasında bir değişikliğe gitmişti. Ancak son değişiklikler ardından tekrar değişikliğe gidileceği duyuruldu. Instagram Çarşamba günü getirilecek olan yeni sistem ile kullanıcıların yayınlarında gönderileri ters kronolojik sırayla görüntülemenin iki yeni yolundan birini seçebileceklerini söyledi. Algoritmik sisteme göre kullanıcının takip ettiği kişilerin gönderilerini, gönderilerin paylaşıldığı sırayla görebilecek.

Instagram Gönderilerin Algoritmasında Eski Sistemine Dönüyor!
Instagram Gönderilerin Algoritmasında Eski Sistemine Dönüyor!

Instagram Bu Algoritma Sistemiyle Neler Getiriyor?

Instagram ayrıca bu algoritma sistemiyle yeni özelliklerini de kullanıcılarına sunuyor. Yakın arkadaşlar sistemiyle uyumlu çalışacak olan belirli hesapların en son gönderilerini akışta ilk sırada gösteren bir Favoriler özelliği de sunacak. Kullanıcılar 50’ye kadar favori kullanıcı ekleyebilir ve bu hesaplardan gelen gönderileri bir yıldız simgesiyle ana sayfa akışlarında görebilir. Ayrıca bu listeye alınan ve çıkartılan kullanıcılara etkileşim bildirimi gönderilmez.

Yapılan habere göre yeni getirilen bu özellikler ile Instagram geliştirici ekipleri “Bizim amacımız kullanıcıların Instagram üzerindeki deneyimlerinde daha fazla kontrol sahibi olmaları ve en çok ilgilendikleri konulara en hızlı şekilde görebilmeleri” dedi. Bununla birlikte ters kronolojik algoritma sistemi hakkında Facebook platformunda olduğu gibi kullanıcılara iki farklı seçenek sunulacak. Kullanıcılar isterlerse eski algoritma sistemini kullanmaya devam edebilecek.

2016 yılında ters akış algoritmasını platformlarında kullanan Instagram yapılan açıklamalarda bu konuya da yer verdi. Yapılan açıklamalarda “Kullanıcıların eskiden kullandığımız bu akış sistemiyle Instagram üzerinde daha iyi bir deneyim elde ettiğine araştırmalarımız sonucu ulaştık. Bu nedenle kullanıcıları varsayılan bir akış sistemini kullanmaya zorlamayacağız.” diyerek Instagram kullanıcılarına bir esneklik imkânı tanıyacaklarından bahsetti.

Böylelikle 2016 yılına kadar kullanılan algoritma sistemine Instagram Çarşamba günü resmi olarak geri dönüş yaptığını duyurdu. Bunun gibi daha fazla habere ulaşmak isterseniz sitemizin sosyal medya kısmına göz atabilirsiniz.