Facebook Eski Popülaritesini Kaybediyor

BuzzFeed’in Salı sabahı yaptığı habere göre, teknolojinin devam eden gelişmesiyle Facebook eski popülaritesini kaybediyor çünkü sosyal medya kullanıcıları Meta’nın Facebook platformunda eskisi kadar zaman harcamıyor. BuzzFeed CFO’su Felicia DellaFortuna yaptığı açıklamada, “Bu noktada kullanıcıların Facebook’ta daha az zaman harcadığını görmeye devam ediyoruz.” dedi.

Bunun üzerine Meta sözcüsü bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalara göre Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı 1,93 milyardı. Ancak yavaşça bu kullanıcı sayısısının düştüğünü ve ilk üç aylık düşüş sonrasında en yüksek düşüşün yaşandığından bahsedildi. Yaklaşık 500.000’lik düşüş, Facebook’un küresel olarak en iyi dönemlerini geride bıraktığı ve yeni sosyal medya platformlarıyla rekabet edemeyeceği düşünülüyor.

Meta’nın temel Facebook uygulaması, Instagram’ı ve kısa biçimli video klipler içeren hızla büyüyen TikTok da dahil olmak üzere rakiplerine ayak uydurmak için bazı çalışmalar yaptı. Şirket, izleyicileri meşgul etmek için Reels adlı kendi kısa biçimli video özelliğini piyasaya sürdü. Zuckerberg bu yenilikler üzerine yaptığı açıklamalarda hem rekabetin hem de sosyal platformlarda kısa biçimli videoya geçişin yanı sıra genel kullanıcı sayısında artışı hedeflediklerini bunu da kullanıcılara hizmet etmeye odaklanarak başarabileceklerini söyledi. Zuckerberg, kısa vadede eğer iyi sonuçlar veren projeler olursa bunları kalıcı olarak uygulamalarına getireceklerini de ekledi.

Facebook Eski Popülaritesini Kaybediyor
Facebook Eski Popülaritesini Kaybediyor

Bunların yanı sıra yapılan haberlere göre şu an sosyal medyada yükselişe geçen ticaret segmentindeki gözle görülür yükselişe odaklanan BuzzFeed, alışveriş ve alım-satım içeriğine yönelik kitle trafiğinin çoğunluğunun Facebook’tan geldiğini söyledi. Ancak DellaFortuna, kullanıcı sayısının kısa sürede bu kadar büyük oranda düşüş yaşamasının ticaret gelirlerinin de orantısız bir şekilde etkileyeceğini söyledi. Projelerin geri dönüşlerini dört gözle bekleyen DellaFortuna, bu eğilimin devam etmesini beklediğini de açıklamalarına ekledi.

Geçen aylarda yapılan haberlere göre yatırımcılar ve iş sahiplerinin Zuckerberg ile yaptıkları görüşmelerde insanların boş zamanlarını geçirmek için birden fazla seçenekleri olduğu ve TikTok gibi uygulamaların çok hızlı büyüdüğünden bahsetmiş ve kısa vadede sosyal medya üzerinde büyük etkileşim kazanabilecek projeler hazırlanması gerektiği konusunda bir fikir alışverişi yapılmıştı.