Teknolojik Cihazların Enerji Verimliliği Düşüyor

Yeni piyasaya çıkan çoğu teknolojik cihazların enerji verimliliği düşüyor. Bu durumdan satın alan çoğu kişi haberdar olmasa da yapılan araştırmalar bu yönde sonuç veriyor.

Yakın zamanda yeni bir cihaz satın aldıysanız, karar verme süreciniz muhtemelen ürünün enerji verimliliği derecesinden pek etkilenmemiştir. Yakın zamanda yürütülen bir anket yüzde 93’ümüzün artık aşina olduğumuz enerji etiketini bildiğini ve takdir ettiğini ve çoğunluğun (yüzde 79) enerji verimli ürünler satın alırken bunu dikkate aldığını ancak pek bilgi sahibi olmadığını ortaya koydu.

İnsanlar bu teknolojik cihaz seçimlerinde enerji verimliliğini pek önemsemiyor olsa bile ay sonu gelen faturalarınızda enerji verimliliği büyük bir rol sahibi oluyor. Bu konuda dikkat eden vatandaşların bazıları da cihazı kullandığı ilk dönem iyi bir verim alırken zamanın ilerlemesiyle enerji verimliliğinin azalmasıyla karşı karşıya kaldığından bahsediyor.

Teknolojik Cihazların Enerji Verimliliği Düşüyor
Teknolojik Cihazların Enerji Verimliliği Düşüyor

Bu durumun yaşanması da insanların yüksek dereceli cihazlarımızın bize söylenen ve inandırıldığımız kadar enerji verimliliğinin olmadığını düşünmeye başlamasına sebep oldu.

Enerji verimlilik etiketleri hepimizin aşina olduğu on yıldan fazla bir süredir bulunan enerji verimlilik etiketleridir. Başlangıçta, enerji etiketi A’dan D’ye değişiyordu, ancak teknoloji geliştikçe ve cihazlar daha az elektrik kullanmaya başladıkça, derecelendirme aralığı genişletildi ve 2010’da A+, A++ ve A+++ enerji verimlilik etiketleri eklendi. Ek olarak, sürekli gelişen teknolojiler yakında başka bir artı işaretinin eklenmesini gerektirecek ve sistemi daha da karmaşık hale getirecekti, bu nedenle etiketleme sisteminde bir değişiklik yaşanacağını tahmin etmek fazlasıyla kolaydı.

Bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak üzere bazı projeler üzerinde çalışılmaya başlandı. Önümüzdeki aydan itibaren Avrupa’da  “A’dan G’ye” derecelendirme sistemine geri dönülecek ve yeni etikete sahip ilk ev aletleri çamaşır makineleri, çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri ve soğutma aletlerinde kullanılacak. Enerji verimlilik etiketleri daha basit ve anlaşılır hale getirilecek ve abartı etiketler (örneğin A+++) artık olmayacak.

Güncel olarak A+++ sınıflandırmasına sahip bir cihazın Mart ayından itibaren en yüksek puanlı ‘A’ olmasını bekleyebilirsiniz, ancak aslında yeni enerji verimliliği ölçeğine göre B, C veya daha kötü olarak derecelendirilebilir. Şu anda bir A+++’ın seviyesinin “A”ya düşürülüp düşürülmeyeceğini veya ürünlerde neden böyle bir derecelendirme düşüşü görüldüğü bilinmiyor.,

İsterseniz sitemizin donanım kategorisinden bu tarzda daha fazla habere ulaşabilirsiniz.