Youtube TV Programlarını Yayınlamaya Başlayabilir!

Son zamanlarda yapılan görüşmeler sonrasında Youtube üzerinden TV programlarının yayınlanmaya başlayacağı iddia edildi. YouTube, 2020’de küresel bazda yaklaşık 20 milyar dolar (15 milyar sterlin) reklam geliri sağladığını bildirdi; bu, Statista’ya göre küresel televizyon reklamcılığı harcamasının yaklaşık %14’üne eşdeğer. Böyle yüksek miktarda bir kazanç elde edilmesi üzerine Youtube TV Programlarını reklamlarla beraber yayınlama fikri ortaya atıldı.

Çevrim içi video sunumu konusunda küresel olarak zirvede yer alan Youtube hakkında bu yönde yapılan haberler birden fazla kaynak aracılığıyla doğrulanmıştı. Bu haberlerin ardından Youtube yaptığı bir açıklamayla iddiaları doğruladı ve YouTube üzerinden yüzlerce programın kullanıma sunulmasıyla birlikte reklamlarla ücretsiz TV şovları yayınlamaya başlatmaya dair bir projelerinin olduğundan bahsetti.

Youtube yapılan araştırmalara göre şu an ana şirket Google’ın ardından internet üzerinde en çok ziyaret edilen ikinci sitedir ve bu etkileşim ücretsiz eğlence akışı sunan ve aynı zamanda televizyon yayını sunan rakiplere ciddi şekilde meydan okumaktadır. Şirket tarafından yapılan açıklamalar ardından öne atılan bazı fikirlere göre projenin gerçekleşmesi durumunda başlangıçta 10-15 arası televizyon şovuyla anlaşma sağlanacak. Kısa vadede istenilen rakamlara ulaşılırsa bu proje büyütülerek yayınlanan televizyon şovu sayısında ciddi artışlar görülecek.

 

Youtube TV Programlarını Yayınlamaya Başlayabilir!
Youtube TV Programlarını Yayınlamaya Başlayabilir!

Uzmanlara göre bu projeden iyi sonuç alınması hâlinde internet üzerinde inanılmaz bir etkileşime sahip olan Youtube’nin reklamcılık, televizyon-sinema gibi alanlarda da rekabetin dengesini sarsacağı ve ciddi bir rakip olarak görüleceği düşünülüyor. Projenin küresel olarak hizmete sunulmadan önce deneme için ABD üzerinde yayınlanması bekleniyor. Bu istatistiklerin yanı sıra Youtube, Akıllı Televizyonlar üzerinden 135 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırıldı. Şirketin en yüksek takipçiye sahip içerik üreticilerinin her birinin 1-2 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. Logan Paul gibi diğer yıldızlar ve ünlüler ise kanallarını öncelikle kendi kariyerlerinin reklamlarını yapmak için kullanıyor.

Hem müzik hem televizyon sanatçılarının Youtube üzerinden kendi reklamlarını yaparak bir kitle sahibi olmak ve projelerinin reklamlarını yapmak istemesiyle beraber Youtube gibi büyük dijital yayın şirketlerinin eski yazılı ve yayın medyasını geride bırakacağı düşünülüyor.

Bunun gibi içeriklere ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilir ve teknoloji dünyasında yaşanan son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.