Gelişen Beacon Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere teknolojik alanda her geçen gün insanoğlu bir ilerleme kaydediyor. Bu ilerlemeler sonucunda ortaya çıkan şeylerden birisi de Beacon Teknolojisi. Beacon Teknolojisi ne işe yarar?  

Beacon teknolojisi, mobil cihazların Bluetooth LE özelliğini kullanarak uzaklığı, hareketi veya sürekli iletişim için kablosuz veri alışverişini sağlayan bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Bu teknoloji sayesinde uygun şekilde yerleştirilen cihazlar üzerinde, yakınlardaki elektronik cihazlara mesaj bırakarak birçok hizmet sunulabilmektedir.

Bunlarla birlikte Beacon Teknolojisi, işletmelerin, kurumların ve bunun gibi yapıların kullanıcılarıyla kolay bir yoldan etkileşim kurması için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bildirimleri ve diğer mesajları, işaret cihazının yakınında bulunan akıllı telefonlara doğrudan göndermenize olanak tanır.

Peki Beacon Teknolojisi nasıl çalışır? Beacon Teknolojisi sahip olduğu uygulama aracılığıyla akıllı cihazların algılayabileceği bir sisteme sahiptir. Bu sistem cihazların Bluetooth vericisiyle beraber çalışmaktadır. Sistem çalıştığında alıcı cihaz eğer sinyalleri doğru şekilde algılayabilirse sizin gönderdiğiniz mesaj, bildirim ve buna benzer iletileri rahatlıkla algılayabilir ve alıcıya iletebilir.

Beacon Teknolojisi’nin kullanım alanları da oldukça fazladır bunları sıralamak ve kısaca bir bilgi vermek gerekirse;

  • Bir alışveriş merkezi veya perakende mağazası, müşterinin mağaza içindeki belirli konumuna göre özel teklifler veya kuponlar gönderebilir. Mağazaların internet siteleri üzerinden duyuracağı indirim fırsatlarını takip etmelerine ve aramalarına gerek yok.
  • Bir müze veya sanat galerisi, kullanıcının şu anda görüntülemekte olduğu sergiler hakkında bilgi gönderebilir. Bu şekilde ziyaretçiler kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan gönül rahatlığıyla müze, sanat galerisi ve benzeri yerleri öğrenirken gezmeye devam edebilir.
  • Daha fazla ziyaretçinin uygulamanızı indirmesini istiyorsanız veya mağaza ve bunun gibi işletmelerinize bir göz atmalarını istiyorsanız ofis binanızın yanına biri yürüdüğünde işletmeniz hakkında daha fazla bilgi almak için uygulamanızı indirmek isteyip istemediklerini soran bir uyarı veren dış mekân işaretçisi yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde mağazanız hakkında bir ilgi uyandırmış olacaksınız.

Yani kısaca tanımlamak gerekirse yolda yürürken, bir kahvede otururken sinyaller yardımıyla cihazınıza mesaj ve bildirim yollanmasını sağlayan teknolojiye Beacon Teknolojisi adı verilir. Beacon Teknolojisi hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.