Blok Zinciri Teknolojisi Nedir?

Blok Zinciri Teknolojisi (blockchain technology) , Metaverse evreni ve teknolojisiyle beraber çıkış yakalayan bir yazılımdır. Blok zincirleri çok güvenli bir veri yönetimi teknolojisidir. Blok zinciri teknolojisi, kurumsal sistemlerin en önemli problemlerinden biri olan güven sorununu çözmek için gelişmiştir. En bilinen uygulamaları Bitcoin ve Ethereum’dur. Dijital nesnelerin geçerliliğinin doğrulanmasında kullanılabilirler. Bir dijital nesne geçerliliğini kanıtlamak için onu bir blok zincirine kaydettirmeniz gerekir. Daha sonra yapılan tüm değişiklikler, bu kaydın bir kopyasını tutan herkesten onay alarak gerçekleştirilmelidir.

Blok Zinciri teknolojisi, yapay zekalar ve IoT (Internet of Things) gibi diğer bulut tabanlı teknolojilerle birlikte hayatımızda büyük değişimler yaratan ve daha sonra açık kaynaklı olarak dağıtılan bir veri tabanı türüdür. Blok zinciri teknolojisi adı verilen herhangi bir merkezden kontrol edilmeyen ve bağlantılı bloklar zinciri olarak saklanan herhangi bir veri tabanından oluşan bu teknolojiyi çoğunlukla Bitcoin’in kullandığını söylemiştik. Bununla birlikte Kripto Para Cüzdanları, Ethereum ve Bitcoin gibi dijital paraların depolamak için kullandığı bir yazılımdır. Bir Bitcoin cüzdanı, özel anahtarlar içerir.

Sahip olduğu yüksek güvenlik sistemiyle günümüzde büyük firmalar tarafından da tercih edilen Blokchain Teknolojisi kavramı ilk olarak 2008 yılında kendisini Satoshi Nakamoto olarak adlandıran bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından tanıtıldı. Nakamoto, Bitcoin adlı eşler arası elektronik nakit sisteminin nasıl kurulacağını anlatan bir makale yayınladı. Bir yıl sonra Nakamoto, Bitcoin’i uygulayan yazılımı ve nasıl çalıştığını açıklayan bir makale daha sundu.

Blok Zinciri Teknolojisi, sahip olduğu takip edilemez sistemle en üst seviyede güvenliği sağlar. Bitcoin ve benzeri dijital paralar aracılığıyla yapılan alım-satım işlemleri bu yol ile takip edilemez ve herhangi bir vergi kesintisine uğramaz.

Bununla birlikte Bitcoin kullandığı Blok Zinciri Teknolojisi dünya çapında dağıtılmış bir bilgisayar ağı kullanır. Herhangi bir bireysel bilgisayar veya kurum yerine ağın kayıt defterini tutmasını sağlayarak Bitcoin’in hem güvenilir hem de merkeziyetçiliğinin olmamasının avantajını sağlar. Bu avantajın en önemli yanıysa bilgisayar korsanlarının kimsenin saldırabileceği merkezi bir sunucusunun olmamasıdır.