Bulut Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Bulut teknolojisi, verileri depolamanın, işlemenin ve analiz etmenin en güçlü ve verimli yollarından birinin temelini oluşturan şeydir. Bulut teknolojisi, genel anlamda internet tabanlı uygulamaların da kullanılmasını sağlayan sanal bir ağdır. Kurumsal anlamda genellikle entegre yazılım sistemleri ve CRM uygulamaları gibi iş akışlarının daha etkin ve verimli hale getirilmesi amacıyla kullanılan Bulut Teknolojisi ile istenilen her yerde bulunan donanımların belirlediği ve verilere erişebilirsiniz.

Bulut Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar?
Bulut Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Bunların yanı sıra Bulut Teknolojisi, verilerinizi veya programlarınızı internet üzerinden depolamanın, paylaşmanın ve bunlara erişmenin bir yoludur. Bulut teknolojisinin faydaları, internet bağlantısı olan her yerden erişilebilir olması ve ölçeklenebilir olmasıdır. Bulut teknolojisi, ölçeklenebilirlik ve esneklik sağlamak için bir hizmet olarak sunarken bilgi işlem, ağ ve depolama kaynaklarını da en verimli şekilde kullanmayı hedefler.

Bulut Teknolojisi Ne Zaman Çıktı?

Peki Bulut Teknolojisi hakkında biraz geçmişe gitmemiz gerekirse neler konuşabiliriz, Bulut Teknolojisi Ne Zaman Çıktı? Bu teknolojinin adını ilk ne zaman duymuştuk?

Söylenilenlere ve araştırmalara göre Bulut Teknolojisi’nin adını ilk kez 1950 yıllarında duyduk. Bulut Teknolojisi, üniversite ve şirketler için bilim adamı Herb Grosch’un terminaller kullanarak 15 adet büyük veri merkezinden çalışan bir sistem kullanacağını söylemesi üzerine ilgi çekmiştir. Ardından bu güçlü bilgisayarların çok pahalı olmasından ötürü şirketler kendilerine ait olan bu bilgi işlem kapasitelerini zaman paylaşımı ve çeşitli düzenlemelerle ticari bir girişim olarak görmüş ve pazarlayarak bir gelir kaynağı olarak kullanmaya başlamışlardır.

İlk gerçek Bulut Teknoloji hizmeti ise Amazon’un 2006 yılında piyasaya sunduğu Amazon S3 sistemiydi. Bununla beraber S3 için geliştirilen fiyatlandırma modeli olmuştu. Kullandıkça öde model sistemiyle ilerleyen Amazon şu an bulut hizmetlerinin fiyatlandırılmasında kullanılan sistemin temelini atmıştır. 2008 yılına döndüğümüzde ismini duyacağımız Eucalyptus ise ilk açık kaynak ve özel bulutların yerleştirilmesi için kullanılan Amazon Web Services-API uyumlu platform oldu. Sonrasında belirli şirketler ve kurumlar tarafından desteklenen RESERVOIR projesi oluşturularak ilk açık kaynaklı Bulut Teknoloji yazılımı ortaya çıktı. Aynı yıl içerisinde IRMOS projesi kapsamında yapılan çalışmalar bulut tabanlı altyapıların hizmet kalitesi daha çok arttı.