Akıllı Televizyonların İşletim Sistemleri Neler?

Gelişen teknolojiyle artık insanlar canlı yayın TV izlemeye devam ederken internette dolaşabileceği bir noktaya geldi. Teknoloji tutkunları da bunu yapabilen Akıllı Televizyonların İşletim Sistemlerini araştırmaya başladı. Kısaca Akıllı Televizyonlardan bahsetmemiz gerekirse daha gelişmiş özelliklere sahip olan bir televizyon türüdür. Bu nedenle kullanımı diğer televizyonlardan farklı bir işleyiştedir.

Özellikle son dönemde kullanıcıların beğeni ve tercihlerine sunulan akıllı televizyonlar, gelişen teknoloji ile her geçen gün daha da kullanışlı ve özellikli hale getiriliyor. Akıllı televizyonlar ile kullanıcılar, internet bağlantısı olan bir aygıt yardımıyla televizyonlarda farklı uygulamalar kullanılabilir ya da cihaz üzerinden içeriklerini paylaşma imkanına sahip olabilir. Ayrıca akıllı televizyonlar standart televizyonlara göre daha yüksek çözünürlüklü ekran kalitesine sahiptir.

Akıllı Televizyonların İşletim Sistemleri Neler?
Akıllı Televizyonların İşletim Sistemleri Neler?

Akıllı Televizyonlar hakkında yapılan yorumlardan birisi de akıllı telefon ve tabletlerin daha büyük boyutlu versiyonu olduğudur. Bu yorumların yapılma sebebiyse yukarıda bahsettiğimiz Akıllı telefonlar ve tabletlerle benzer şekilde akıllı televizyonların da kablosuz internet bağlantısına sahip olmasıdır. Peki yalnızca kablosuz internet bağlantısına sahip olan bir televizyon için standart televizyonlara göre daha yüksek ücretler ödemek mantıklı mı? Bu soru için tek bir cevap verilemez çünkü alacağınız televizyondan beklentilerinize göre bu tercihi sizin yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte Akıllı Televizyonlar sahip olduğu yüksek görüntü kalitesinin yanında hızlı işlem özelliğine de sahiptir.

Peki bu özelliklere sahip Akıllı Televizyonlar hangi işletim sistemine sahip? Birden fazla cevabı olan bu soru için en popüler işletim sistemlerinden bahsetmemiz gerekirse Tizen İşletim Sistemi ve Android TV örnekleri verilebilir.

  • Tizen İşletim Sistemi, internet bağlantısına sahip çoğu cihazın yani tablet, akıllı telefon, akıllı televizyon ve bunun gibi cihazların geliştirilmesinde kullanılan açık kaynak kodlu Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi Samsung tarafından geliştirilmiştir.
  • Android TV İşletim Sistemi, Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android ile birlikte geliştirilen ve akıllı televizyonlar için tasarlanan bir işletim sistemi modelidir. Android TV İşletim Sistemi’nin günümüzde Akıllı Televizyonların geliştirilmesinde en çok tercih edilen işletim sistemi olup olmadığı hâlâ tartışılmaktadır.