Apple iPhone Cihazları Bir Abonelik Hizmetine Çevirebilir

 Bloomberg’e göre Apple İphone cihazlarını bir Abonelik Hizmetine çevirecek kullanıcıların bir abonelik hizmetinin parçası olarak iPhone edinmeleri için bir yol üzerinde çalışıyor. Hizmet bu yıl en kısa sürede başlayabilir gibi gözüküyor ancak 2023’ün başlarında da gelebilir. Yeni çalışmalara göre Apple’ın yinelenen abonelik gelirine yönelik devam eden çabalarını sonuç verecektir. Bu model, gelirlerinin çoğunu, çoğunlukla donanım ve cihazlar üzerinden değil de aboneliklerden elde eden Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin uyguladığı bir yöntem olarak biliniyor. Microsoft, Xbox Series S konsolu için bir abonelik sunuyor ve bu abonelik tarzının Apple’ın iPhone için uygulayacağı abonelik sistemine benzer bir sistem göreceğimizi düşündürüyor. Kullanıcılar, Xbox Game Pass gibi çevrim içi ve yazılım abonelik hizmetlerini de içeren sabit bir aylık ücretle birden fazla hizmete sahip olabilirsiniz.

Apple Iphone Cihazları Bir Abonelik Hizmetine Çevirebilir
Apple iPhone Cihazları Bir Abonelik Hizmetine Çevirebilir

Apple Abonelik Sistemi Nasıl Çalışacak?

Microsoft’un XBOX için uyguladığı bu sisteme bakılırsa Apple, Apple Music, Apple TV+, Apple Fitness+ vb. içeren (belirli pakete bağlı olarak) Prime benzeri Apple One abonelik hizmeti sunmayı hedefliyor. Bu yeni hizmetin bundan farklı bir işleyişte olup olmayacağı konusunda henüz herhangi bir ayrıntı bilinmiyor ancak, Microsoft’un Xbox aboneliğine benzer şekilde, ikisinin bir kombinasyonu olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte son rapor doğrultusunda Apple’ın bu hizmeti önümüzdeki sonbaharda yeni iPhone modelleriyle beraber açıklayacağı ve daha fazla detay verileceği düşünülüyor.

Son dönemlerde abonelik sisteminin yalnızca belli başlı şirketler tarafından değil yatırımcılar ve iş liderleri tarafından da tercih edilmesiyle Apple’ın işleyişe geçirmeyi planladığı bu sistem yardımıyla gelir tutarlı ve öngörülebilir olduğu için abonelik modellerini tercih etme eğilimindedir. Bu yatırımcılar ayrıca, gelirin tutarlı ve öngörülebilir olması ve mevcut müşterileri elde tutmanın yanında yeni müşteriler edinerek para kazanmanın daha kolay olması nedeniyle abonelik modellerini tercih ediyor.

Halihazırda Apple’ın iCloud ve Apple Music gibi hizmetleri için abonelik sistemini yönlendirilen Apple’ın hizmet sektörü, geçen yıl 68 milyar dolardan fazla satış bildirdi. Aynı dönemde iPhone donanım satışları neredeyse üçkat daha fazla para kazandı. Bu tarzda daha fazla habere sitemizin mobil kategorisinden ulaşabilirsiniz.