Steam Deck Ne İşe yarar?

Steam Deck, Valve tarafından geliştirilen bir el bilgisayarıdır. Cihaz yardımıyla Steam mağazanızda bulunan tüm uygulamalara ulaşmanızı sağlamak hedeflenir. Valve’nin Steam Deck’i, hem masaüstü bilgisayarları hem de Windows 10’u destekleyen ve çalıştıran tüm mobil cihazlar üzerinde sorunsuz şekilde çalışır. Steam Deck geliştiricileri henüz topluluk özelliğinin cihaz için uygun olmadığından bahsetmiş olsa da gelecek yıllarda Steam topluluk sekmesinin de cihaz üzerinden ulaşılabilir olacağı konusunda planları olduğundan bahsetti. Bunun dışında masaüstü sürümünde Steam’i nasıl kullanıyorsanız Valve’nin Steam Deck’i üzerinden de problem yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. İsterseniz mağazada satın almayı düşündüğünüz oyun hakkındaki yorumları okuyabilir hatta oyun kütüphanenize dahi göz atabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Steam Deck üzerinden arkadaşlarınızın aktif olup olmadığı konusunda da bilgi alabilirsiniz. Ancak gelecek güncellemelerle gelmesi planlanan özelliklerden biri olan arkadaşlarınızla sohbet etme özelliğinin henüz aktif değil.

Türkiye pazarında 512GB boyuta sahip Valve Steam Deck cihazlarının fiyatının 650 dolar yani 9.625 Türk Lirası olması bekleniyor.

Steam Deck üzerinden XBOX Gamepass Oynanır mı?

Steam Deck’in yakın zamanda XBOX ile sağladığı anlaşma ile Steam Deck üzerinden XBOX Gamepass oyunlarını oynamak mümkün. Bunların yanı sıra XBOX Cloud Gaming (eski adıyla Project xCloud), XBOX Gamepass üzerinden sahip olduğunuz her oyunu gönül rahatlığıyla bir sorun yaşamadan oynamanız için size kendi donanımlarınızla oynayamamanız durumunda uzaktan bağlanılan sunucular yardımıyla oyunu oynatabilmeyi hedefliyor. Biz oyunculara sunulan bu hizmetler de oyun dünyasının geleceğine fazlasıyla umut dolu bakmamızı ve geçirilen her saniyede bir gelişmenin yaşandığını anlamamızı sağlıyor.

XBOX Gamepass ise aylık 30 Türk Lirası ödeyerek size 100 farklı oyunu bir kütüphanede sunan bir çeşit oyun kütüphanesi hizmetidir. Her ay 100 farklı oyuna yalnızca 30 Türk Lirası ödeyerek ulaşmanızı amaçlayan XBOX Gamepass’in henüz yeni bir sistem olmasına rağmen yaklaşık 30-35 milyon civarında bir kullanıcı sayısına sahip olduğu bilgisi TheGrill 2021 etkinliği sırasında verildi.

Çıkardığı XBOX Gamepass sistemiyle Sony’nin PlayStation NOW, Electronic Arts’ın ise EA Play hizmetlerine rakip olmayı amaçlayan XBOX Gamepass’in şu ana kadar başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Valve’nin Steam Deck cihazını ve XBOX Gamepass hakkında yüzeysel bir yazı yazdık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Donanım için diğer yazılarımıza Donanım Haberleri bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.