Gündem Olan 5G Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknolojinin yaşadığı değişimler ile fazlasıyla araştırılan sorulardan birisi de 5G Nedir, Ne İşe Yarar? olmuştur. Teknolojiyi yakından takip eden herkesin 5G Nedir? sorusuna tam bir karşılık alabilmesi için öncelikle 4G ve 3G hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü 5G’nin diğerlerinden farkı, teknolojik gelişmeler nedeniyle daha hızlı bir şekilde hizmet vermesinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında ise 3G ve 4G ile benzerlikleri de vardır. Ancak 5G ile ilgili araştırmalar halen sürmektedir. Bu yüzden devamlı olarak yenilikler bulunmaya devam etmektedir. Diğer sebepler ise, baz istasyonu sayısının arttırması ve frekans kullanımlarıdır.

Bunların yanı sıra 5G sahip olduğu ve olacağı özellikler kapsamında şu ana kadar gelmiş en hızlı hizmeti vermektedir. 5G teknolojisinin, diğerlerine göre -4G ve 3G- daha aktif ve hızlı olmasının yanında zayıf olan teknolojinin de güçlenmesine yardımcı olduğu ve kapsama alanı, ağ üzerindeki sunucu sayısı gibi konularda da her geçen gün güncellemeler yaptığı bilinmektedir.

Biraz 3G ve 4G hakkında konuşmamız gerekirse biraz eskiye gitmemiz gerekiyor. 1G’den bu yana daha kaliteli ve hızlı hizmetler sunan 2G, 3G’nin ardından 4G’de gelmiştir. Kısa ve öz şekilde 3G tanımı yapmamız gerekirse telefon üzerinden internet kullanımını yaygınlaştırmayı, bu hizmeti verirken de olabildiğince hızlı işlem yapabilmeyi ve yüksek kaliteli video aktarımını mümkün kılan bir hizmet sunmayı amaçlayan teknoloji olarak tanımlayabiliriz. 4G teknolojisinin 3G teknolojisine göre farkı ise internet hızları arasındaki farktır. 4G’de bant genişliği, birden fazla kullanıcının aynı anda birden çok uygulamayı kullanabilmesini sağlayabilir ve daha fazla veri aktarabilir. Bunların yanında 4G teknolojisi devasa indirme hızları ve herhangi bir şekilde gecikme olmaksızın kesintisiz iletişim olanağını da biz kullanıcılar için sağlayabilmektedir.

Peki gelelim günümüz için konuşulan 5G teknolojisine, 5G Ne işe yarar ve 5G Nedir? 5G teknolojisi, daha çok yerleşik bir tarayıcı kullanarak internete bağlanmayı amaçlayan GSM’nin 5. nesli olarak adlandırılmaktadır. Bu da daha yüksek hız ve daha geniş bant genişliği ile sağlanabilmektedir. Bunların yanında daha yüksek seviyede güvenlik sunan 5G teknolojisi çok yüksek internet hızlarına ulaşmayı amaçlayacak. Bunu bir karşılaştırma ile anlatmamız gerekirse 4G teknolojisinin indirme hızlarının ortalama 150 Mbps, 3G teknolojisinin ise 30 Mbps olduğu biliniyor. 5G teknolojisi ile birlikte bu hızların 500 Mbps’e kadar yaklaşacağı, bu da 4K veya 8K videoları rahatlıkla izleyebileceğiniz anlamına geliyor.