ABD, Sürücü Gerektirmeyen Tam Otonom Araçlara İzin Verdiğini Açıkladı

Otomobil teknolojileri konusundaki gelişmelerin merkezi olan ABD, sürücüsüz tam otonom vasıtaların üretimi izinlerinde değişikliğe gidiyor.

Sürücüsüz elektrikli tesla araba

Petrol fiyatlarının yükseldiği bu dönemde, elektrikli araçların önündeki engeller tek tek kalkmaya başladı.

Tam Otonom Araç Teknoloji Üretimi Artacak

Bildirilenlere göre kurallarda yer alan araçların her zaman bir sürücü koltuğuna, bir direksiyon simidine, direksiyon kolonuna ve bir yolcu koltuğuna sahip olması şartı değişerek, “Yalnızca bir otomatik sürüş sistemleri (ADS) tarafından çalıştırılmak üzere tasarlanan araçlar için, manuel olarak çalıştırılan sürüş kontrollerinin mantıksal olarak gereksiz olduğunu” eklendi.

Yapılan kural değişikliği ile birlikte geçtiğimiz ay ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne tam otonom araç üretimi ve satışı için dilekçe veren Generals Motors, Tesla gibi şirketlerin araç üretiminde yaşadığı zorluklar kalkacak gibi gözüküyor. Bununla beraber herhangi bir manuel sürüş sistemine sahip olmayan otomobiller üretmenin kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

Otonom Teknoloji Nedir?

Otonom teknoloji, uzaktan komut verilen ve kontrol edilebilen robotik teknolojidir. Bu bir araç, ameliyat robotu, silah vb. her şey olabilir.