Dünyanın İlk ‘’Sanal Vatandaşı’’ Marija ile Tanışın!

Dijital anlamda çığır açan bir zaman dilimindeyiz. Metaverse kavramı; yani sanal gerçeklik evreni son zamanlarda hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Artık insanlar sanal bir evrende arkadaşlıklar kurabiliyor ve ev sahibi olabiliyor hatta dünyalarını kendi istedikleri gibi kurabiliyorlar. Geleceğin bilinmezi olan sanal gerçekliğin yaratıcılığı, teknolojiyi yakından takip eden insanları hayran etmeye devam ediyor. Hayranlık uyandırıcı yeni bir gelişme daha Malta’dan geliyor. İşte dünyanın ilk ‘’sanal vatandaşı’’ Marija ile tanışın!

Türkiye’de geliştirilmiş olan ilk yapay zekâ İnfluencer Aypera’ dan sonra Malta’da dünyaya çığır açacak ve belki de turizm için ileride çok tercih edilecek bir yapay zekâ geliştirildi. 11 Mart 2022 tarihinde düzenlenen ‘’Dijital Turizm Yol Haritası:2030’’ adındaki konferansta sanal gerçeklikten yararlanılarak bir ilke imza atıldığı duyuruldu: Marija. Malta Turizm ve Tüketicinin Korunması Bakanlığı tarafından tanıtılmış olan Marija; Metaverse ve yapay zekâ teknolojisinden faydalanılarak ortaya çıkan bir sanal turizm rehberi.

Dünyanın İlk ‘’Sanal Vatandaşı’’ Marija ile Tanışın!
Dünyanın İlk ‘’Sanal Vatandaşı’’ Marija ile Tanışın!

Dünyanın ilk ‘’Sanal vatandaşı’’ olan Marija, ülkesine gidenlere rehberlik ediyor. Maltalı Marija, ülkesi ve ülkesinin kültürleri hakkında uygulama üzerinden turistleri bilgi sahibi ediyor. Bir sanal rehber olmasının dışında, tıpkı bizler gibi o da ülkesinin vatandaşı, hatta Malta vatandaşlık kimliği bile var! Onu çekici hale getiren ve teknolojiye hayran edecek tek yanı turizm rehberi olması değil çünkü Marija sadece rehberlik etmekle kalmayacak, turistlere espriler yapıp, onların sordukları sorulara zengin kelime daracığı ile eşzamanlı olarak bir sohbet havası ile cevaplar verebilecek. Kendi bilgilerini sürekli olarak geliştirecek Marija, tıpkı kendi ülkesinin kadınlarına yani Maltalı kadınlara benzetilmiş. Birden fazla dil konuşabileceği düşünülen Marija, turistler için oldukça heyecan verici bir deneyim olacağa benziyor.

Günümüzde birçok sektörde de olduğu gibi teknoloji her anlamda hayatımızda hızlı gelişmelere gitmekte. Turizm; ülkeler için maddi ve manevi kazançlar elde ettiği, güçlü bir ekonomik gelir kaynağı olması yanında kendi kültürlerini ve miraslarını dış dünyaya anlatabildiği bir sektördür. Yapay zekânın ve sanal gerçekliğin harmanlanarak turizmde kullanılması belki de ilerleyen zamanlarda artacak ve turizme apayrı bir boyut kazandıracak. Teknoloji severleri olarak geleceği getirilerini merakla bekliyoruz.